«Культурологічні аспекти вивчення географії»🎓🇺🇦
By Дьячкова Анастасія Published Новини факультету
29 березня 2023 р. на кафедрі географії України географічного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка доцентом кафедри географії та туризму Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького О. Байтеряковим було проведено гостьову онлайн-лекцію на тему «Культурологічні аспекти вивчення географії». Лекцію було прочитано в рамках дисципліни «Сучасна географічна картина світу». На лекції були присутні студенти спеціальності «Середня освіта. Географія» і викладачі.
Під час лекції О. Байтеряков зупинився на значенні культурологічної складової у вивченні географії, що з одного боку пов’язане з погіршенням обізнаності сучасної молоді у сфері культури, з іншого – застосування творів художньої літератури і живопису під час вивчення географічних дисциплін дозволяє краще усвідомити наукову картину світу, розширити уявлення про джерела географічної інформації та з’ясувати географічний зміст витворів культури. Значну увагу лектор приділив огляду географічного змісту творів українських художників і письменників.
У другій частині лекції Олег Зуфарович поділився досвідом і власною методикою застосування творів живопису в географічній освіті для формування ключових компетентностей у здобувачів освіти. В ході лекції було проведено тренінг з комплексного географічного аналізу творів живопису на прикладі картин українських художників М. Сергіїва «Яблуні в цвіту», К. Крижицького «Вечір в Україні», А. Куїнджі «Нива» та ін.
На прикладі застосування картин українських художників учасники також ознайомились із методичними аспектами формування навичок орієнтування на місцевості. Третю частину лекції було присвячено методичним особливостям використання творів художньої літератури для виконання картографічних завдань. Зокрема, за сюжетною лінією роману Ж. Верна «Діти капітана Гранта», аудиторія мала можливість роздивитись систему течій світового океану.
Більша частина лекції проходила у вигляді бесіди, вона викликала жвавий інтерес, студенти ставили численні запитання. Учасники лекції мали можливість не тільки насолодитись привабливістю українських мальовничих пейзажів, але й виявити їх глибокий географічний зміст і відчути гордість за надбання української культури і мистецтва.