Розробки та досягнення

Викладачі кафедри плідно займаються науково-дослідною роботою.

У 2015 р. завершено виконання науково-дослідної теми «Стан та перспективи географічних і методичних досліджень Запорізького краю та суміжних територій в умовах інтеграційних процесів» (науковий керівник доцент І.А. Арсененко).

У 2017 р. завершено виконання науково-дослідної теми «Етнічна географія Запорізької області. Історія та сучасність» (науковий керівник доцент О.С. Арабаджи).

У 2018 році затверджена нова Комплексна науково-дослідна тема кафедри «Туризм і краєзнавство як чинник соціально-економічного розвитку Запорізького регіону»  (затверджено 01-28/365 від 06.03.18 р. в УКРІНТІ) (науковий керівник доцент І.А. Арсененко).

Актуальність наукового дослідження обумовлена тим, що в умовах ринкових відносин туристична галузь за наявності сприятливих передумов і відповідної організації стає однією з найбільш прибуткових складових продуктивних сил країни. Запорізька область має значний туристичний потенціал, раціональне використання якого сприятиме соціально-економічному розвитку регіону. Вигідне географічне положення, наявні сприятливі природні і культурно-історичні передумови, а також економічний розвиток регіону можуть зробити Запорізьку область  однієї з найбільш пріоритетних у розвитку  туризму. Це викликає необхідність систематизованого дослідження взаємопов’язаного впливу туристичної галузі на соціально-економічний розвиток Запорізького краю.

 Мета дослідження та його наукова новизна полягає у комплексному аналізі туристичної системи території на підставі якого передбачається розробка стратегії розвитку туристично-рекреаційної галузі та провідних видів туризму в Запорізькому регіоні

Сьогодні викладачі кафедри працюють за індивідуальними темами наукових досліджень.

  1. Актуальні проблеми та перспективи розвитку туристсько-екскурсійного обслуговування в Запорізькій області.
  2. Донченко Л.М. Розвиток туристично-рекреаційної галузі в Запорізькій області
  3. Донець І.А. Території та об’єкти природно-заповідного фонду: їх значення та використання в туризмі.
  4. Байтеряков О.З. Звуковий ландшафт м. Мелітополя, як складова рекреаційного потенціалу.
  5. Левада О.М. Нематеріальна культурна спадщина як об’єкти туризму в Запорізькій області.
  6. Арабаджи О.С. Нематеріальна культурна спадщина як ресурс туристичного розвитку Запорізького регіону.
  7. Тарасова Г.О. Проблеми та перспективи розвитку індустріального туризму в регіоні.
  8. Хрущ Ю.М. Особливості організації туризму для людей з інвалідністю в Запорізькій області.

Викладачі кафедри беруть активну участь у наукових та науково-методичних заходах різного рівня:

У рамках міжнародної програми Ради Європи «Інтеркультурні міста»  в 2015-2017 р. викладачі кафедри сумісно з органами місцевого самоврядування виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради (в т.ч., відділом культури ВК ММРЗО, відділом муніципального маркетингу та прогнозування ВК ММРЗО, громадськими організаціями: “Запорізьке обласне відділення Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні”, «Спілка краєзнавців Мелітопольщини», “Мелтуркласт”, Спілка краєзнавців Мелітопольщини”,  міським краєзнавчим музеєм, Приазовським національним природним парком,  туристичними  агентствами «Браво тур» та ПП «ТРТ-Варто» та ін.),  працювали над створенням проектної розробки міської моделі міжкультурної інтеграції «План міжкультурної інтеграції  м. Мелітополь на 2015-2020 рр.». У складі інтеграційної теми 2 “Активізація громадської діяльності, економічне та інформаційне забезпечення інтеркультурного розвитку” працюють доц. Арабаджі О.С. (керівник робочої групи), доц. Левада О.М. До складу інтеграційної теми 5: “Туризм і краєзнавство як чинники міжкультурної інтеграції» увійшли доц. Арсененко І.А. (керівник робочої групи), доц. Донченко Л.М., доц. Байтеряков О.З., доц. Донець І.А., ас. Топалова О.І., ст. лаборант кафедри Сорокіна Ц.В.

14.05.2015 р. доц. Арабаджи О.С. у складі делегації Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького взяла участь у зустрічі в рамках діалогу «Рух інтеркультурних міст в Україні та Європі»: рушії місцевого сталого розвитку» м. Вінниця, який було приурочено до Днів Європи в Україні (серед учасників були представники різних міст України (Павлоград, Луцьк, Хмельницький) та Європи (Лондон, Страсбург).

28-29.08.2015 р. викладачами кафедри взято участь у  Міжнародному форумі інтеркультурних міст України “Переосмислення  концепції інтеркультурних міст у контексті українського сьогодення” (м. Мелітополь).

У грудні 2015 р. пройшли підвищення кваліфікації при Навчально-методичному центрі – Консорціум із удосконалення менеджмент-освіти в Україні в рамках проекту «Примирення в українському суспільстві: від енергії протесту до енергії творення» Програми запобігання конфліктів, сприяння стабільності та безпеці в Україні за фінансової підтримки Уряду Великої Британії – доц. Арсененко І.А.  за програмою “Розвиток внутрішнього туризму та підготовка кадрів туристичного супроводу” та   ст. викл. Топалова О.І.  за програмою “Розвиток туристичних кластерів”  (отримано сертифікати).

8 серпня 2017 р. у м. Мелітополь  відбулась  зустріч із Послом ООН в Україні Нілом Уокером та представниками Програми малих грантів Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй / Глобального екологічного фонду (ПРООН/ГЕФ) «Моніторинговий візит до Степового ландшафту». Під час зустрічі відбулася презентація проектів Mainstreaming biodiversity conservation on steppe landscape, UKR/SGP/OP6/Y2/CORE/BD/16/07, NGO «Kovylovyi step». Старший викладач кафедри туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства к.геогр.н., Топалова О.І., презентувала проект «Biodiversity conservation on steppe landscape with granite extractions», NGO «For clean environment of Zaporizhya» UKR/SGP/OP6/Y2/CORE/BD/16/08 щодо популяризації велотуризму (в т. ч. для вразливих верств населення) у рамках розробки першого веломаршруту в Запорізькій області «Степова пектораль».

Викладачі кафедри брали участь у виставках:

25-27 березня 2015 року   ст. викл. Топалова О.І. прийняла участь у 21 виставці UITT «УКРАИНА – Путешествия  и Туризм» в МВЦ  м. Київ.

21-23.04.2017р. викладачі кафедри доц. Арсененко І.А., доц. Донець І.А., ст. викл. Топалова О.І. та здобувачі вищої освіти спеціальності Туризм, Фізичне виховання брали участь у спеціалізованій виставці туристичних послуг та товарів «Ярмарок подорожей», круглому столі «Запоріжжя туристичне», конференції «Стан розвитку зеленого туризму і шляхи його розвитку» (м. Запоріжжя).

25.05.2017р. викладачі кафедри та здобувачі вищої освіти спеціальності Туризм прийняли участь у прес-турі по зелених садибах регіону організований Центром охорони Культурної спадщини відділу культури і туризму Мелітопольської районної державної адміністрації і громадською організацією “Об’єднання туристичної сфери “Чарівна Таврія”.

27.05.2017р. викладачі кафедри доц. Арсененко І.А., доц. Левада О.М., ст. викл. Топалова О.І та здобувачі вищої освіти спеціальності Туризм, Географія брали участь у Запорізькому туристичному фестивалі-ярмарок «Запоріжжя місто щастя» (м. Запоріжжя).

16-17 листопада 2017р. викладачі кафедри доц. Донченко Л.М., доц. Арсененко І.А., ст. викл. Топалова О.І. та здобувачі вищої освіти спеціальності Туризм взяли участь у Туристичному Бізнес Форумі 2017, який проходив у м. Запоріжжі, у Виставковому центрі “Козак Палац”.

У 2017 р. викладачі кафедри:

  • доц. Арабаджи О.С., доц. Левада О.М., ст.викл. Топалова О.І. брали участь у проект «Фьюжен кухня» та розробили інтеркультурну карту м. Мелітополь.
  • доц. Арабаджи О.С. входить до складу роботи за проектом «Нематеріальна культурна спадщина народів Приазов’я» Міністерство культури України.

11.01.2018 р. ст викл. Топалова О.І. брала участь у семінарі «Активне громадянство та захист суспільних інтересів» м. Мелітополь.

18.01.2018р. та 25.06.2018 р. викладачі кафедри взяли участь в організації та проведенні робочої наради щодо продовження роботи над «План міжкультурної інтеграції  м. Мелітополь на 2015-2020 рр.» – інтеграційної теми № 5: «Туризм і краєзнавство як чинники міжкультурної інтеграції» спільно з Мелітопольським міськвиконкомом Запорізької області, Мелітопольським міським краєзнавчим музеєм, Приазовським національним природним парком.

19.01.2018р. викладачами доц. Донченко Л.М., ст. викл. Топаловою О.І., ас. Хрущ Ю.М. взято участь у тренінгу «Европейське управління проектами» у Instytut Badan i Innovacji w Edukation (Czestohowa-Poland).

З 14.03.2018 р. по 06.06.2018 р. ст. викл. Топалова О.І. проходила курси «Школа Амбасадорів Мелітополя» в рамках проекту «Мелітополь надійний партнер і гостинний господар», який реалізується у співпраці з Проектом ПРОМІС/PLEDDG.

26.03.2018 р. викладачі кафедри туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства провели семінар-тренінг «Практичні основи організації туристської діяльності в загальноосвітніх закладах» для вчителів географії м. Мелітополь. Семінар проводився на навчально-відновлювальному стенді-тренажері «Скеля – 1», що імітує скельний рельєф і використовується для практичних занять з туризму і тренувань здобувачів вищої освіти і школярів.

28-30 березня 2018 року здобувачі вищої освіти спеціальності Туризм у супроводі викладачів кафедри туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства доцентів Донченко Л.М. і  Арсененко І.А., старшого викладача Топалової О. І. відвідали XXIV Міжнародну туристичну виставку «Україна – подорожі та туризм», яка проходила в Київському міжнародному виставковому центрі. Під час відвідування виставки студенти мали змогу поспілкуватись з туристичними операторами, агентами, маркетологами, мерчайдазерами. На виставці були представлені понад 50 країн світу, які презентували відвідувачам свої туристичні пакети – послуги з розміщення, харчування, обслуговування.

13.04.2018 р. доц. Байтеряков О.З. прийняв участь у науково-практичній конференції «Інтелект 2018», яка  відбулась на базі Мелітопольського відділення Малої академії наук.

19.04.2018р. доц. Арабаджи О.С., доц. Левада О.М. взяли участь у Міжрегіональному семінарі-практикумі «Вивчення, популяризація та збереження нематеріальної культурної спадщини регіону: досвід Мелітопольшини», організований Відділом культури Мелітопольської міської ради Запорізької області (м. Мелітополь).

20.04.2018р. доц. Байтеряковим О.З. та доц. Арсененко І.А. проведено семінар «Формування культурологічної компетенції у студентів на прикладі викладання географічних дисциплін».

4.05.2018р. викладачами кафедри доц. Арсененко І.А., доц. Донець І.А., доц. Донченко Л.М., ст.викл. Топаловою О.І., ас. Хрущ Ю.М. організовано та проведено І міжкафедральний науково-практичний семінар «Перспективи розвитку геологічного туризму в Запорізькій області» на території Єлисеївського кар’єру, в якому взяли участь здобувачі вищої освіти спеціальностей Туризм та Географія.

17-18 травня 2018р. доц. Арабаджи О.С. взято участь у Всеукраїнському форумі-презентації «Етика релігій і конфесійне ціннісне розмаїття» (м. Київ).

19.05.2018р.  доц. Арсененко І.А., доц. Левада О.М., ст. викл. Топалова О.І. брали участь у туристичній ярмарці «Запоріжжя місце щастя». За підсумками зустрічі –  кафедра туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького нагороджена дипломом учасника.

4 липня 2018 р. доц. Донченко Л.М., ст. викл. Топалова О.І. приймали участь у Стратегічній сесії «Стратегічний план розвитку м. Мелітополя до 2030 року» м. Мелітополь за підтримки міського голови С. Мінька та участі Павла Шеремета.

8.06.2018р. доц. Арабаджи О.С.  взято участь у підписанні меморандуму у м.Софія, Республіка Болгарія про входження МДПУ ім. Б. Хмельницького в мережу університетів Східної Європи, які займаються вивченням нематеріальної культурної спадщини під егідою ЮНЕСКО.

За планом «Стратегія розвитку інтеркультурного м. Мелітополь-2020» доц. Арабаджи О.С. спільно з громадською організацією «Рада національних Товариств», відділом культури Мелітопольської міської ради Запорізької області та управлінням освіти Мелітопольської міської Ради Запорізької області складено Інтеркультурну абетку (частина  1 – кухня).

12.06.2018р. доц. Арабаджи О.С. взято участь у засіданні національно-культурних товариств при Департаменті культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації, як регіонального представника «Ради національних спільнот України» у Мелітополі (м. Запоріжжя). Результат – підписання меморандуму про співпрацю з громадською організацією «Рада національних спільнот України» та МДПУ імені Богдана Хмельницького.

В червні 2018 року проведено семінар «Яким бути туризму та Мелітопольщини».

27.11.2018р. викладачами кафедри туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства доц. Арсененко І.А., доц. Левадою О.М., ст.викл. Топаловою, ас. Хрущ Ю.М. та здобувачами вищої освіти спеціальності Туризм прийнято участь у ІІ Туристичному бізнес-форумі (м. Запоріжжя).

25 жовтня 2018р. доц. Арабаджи О.С., доц.  Арсененко І.А., доц. Донченко Л.М., доц. Донець І.А., ст.викл. Топаловою О.І., ас. Хрущ Ю.М. прийнято участь у круглому столі «Актуальні питання підготовки кадрів сфери туризму» (м.Київ, Київський національний університет культури і мистецтв)

29 жовтня 2018 р. доценти Арсененко І.А. та Левада О.М. входили до складу журі краєзнавчої вікторини присвяченої пам’яті О.Г. Харченко на тему: «Краю мій рідний – Мелітопольщина», яку проводила ГО «Спілка краєзнавців Мелітополя» для здобувачів вищої освіти природничо-географічного факультету МДПУ імені Богдана Хмельницького.

11 грудня 2018 р. доц. Арабаджі О.С. прийняла участь у Всеукраїнській конференції «Імплементація конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини: підсумки та перспективи» (м. Київ), на якій отримала сертифікат партнера проекту «Створення віртуального музею нематеріальної культурної спадщини України».

Доц. Арабаджи О,М., доц. Донченко Л.М., ст. викл. Топалова О.І., доц. Левада О.М. брали  участь у стратегічних сесіях робочої групи з реалізації Маркетингової стратегії міста Мелітополя (розпорядження міського голови №502-р від 20.11.2018 р.).

21 вересня 2018 р. доц. Донченко Л.М., ст. викл. Топалова О.І.  прийняли участь у робочій нараді з представниками  «Центру розвитку місцевого самоврядування» (м. Запоріжжя), експертами проекту «Туристичні кластери 300+» (м. Київ), представниками Веселівської та Кирилівської ОТГ  зі створення Мелітопольського туристичного кластеру (м. Мелітополь, центр надання адміністративних послуг), організованої Мелітопольським міським виконавчим комітетом в Запорізькій області

Протягом 2018 р. доц. Арабаджи О.С. була регіональним представником «Ради національних спільнот України» у м. Мелітополь.

У 1 півріччі 2019р. р. доц. Донченко Л.М., доц. Арабаджи О.С. доц. Левада О.М., ст. викл. Топалова О.І. брали участь у стратегічних сесіях робочої групи з реалізації Маркетингової стратегії міста Мелітополя (розпорядження міського голови №502-р від 20.11.2018 р.).

30.01.2019р. ас. Хрущ  Ю.М., ас. Рибальченко Н.Г. прийняли участь у навчально-методичному семінарі МДПУ імені Богдана Хмельницького «Ознайомлення з освітніми інтернет-ресурсами та сервісами».

У лютому 2019 р. викладачами кафедри підготовлено та подано  пропозиції ідеї до «Плану реалізації Стратегії Розвитку міста Мелітополя»  Мелітопольського міського виконавчого комітету Запорізької області  з метою сприяння розвитку туристичної діяльності  на Мелітопольщині:

  1. Проект – «Фестиваль традицій частування «Усе найкраще для гостя дорогого» (керівник доц. Арабдажи О.С.)»;
  2. Проект – «Туристичний путівник «Мелітопольщина – перехрестя культур і традицій» (керівник доц. Арсененко І.А.)»;
  3. Проект – «Туристичний фестиваль «EtnoPower» (керівник ст. викл. Топалова О.І.)»;
  4. Проект – «Hard-кластер «Приазовський туристичний альянс» (керівник ст. викл. Топалова О.І.)»;
    • проф. Бейдиком О.О., ст.викл. Топаловою О.І. прийнято участь у Міжнародній конференції «Місце України у світі: муніципальний маркетинг та брендинг (м. Київ);

16.03. 2019 р. проф. Бейдик О.О., доц. Арсененко І.А., доц. Донченко Л.М., ст.викл. Топалова О.І. брали участь у Х Міжнародній виставці сучасних закладів освіти та ІХ Міжнародній виставці освіти за кордоном «World Edu» (м. Київ)

21-22 березня 2019 р.  доц. Левадою О.М.  спільно зі здобувачами вищої освіти спеціальності Середня освіта. Географія прийнято участь у тренінгу за програмою «Активні громадяни» (м. Мелітополь).

27-30 березня 2019 року здобувачі вищої освіти спеціальності Туризм у супроводі викладачів кафедри туризму, соціально-економічної географії та краєзнавства доцентів Арсененко І.А. і Донець І.А. відвідали XXV Міжнародну туристичну UITT виставку «Україна – подорожі та туризм», яка проходила в Київському міжнародному виставковому центрі.

Ст. викл. Іванова В.М. приймала участь у роботі науково-методичних семінарів:

  • 19 березня 2019 р. – «Зрошення Каховського магістрального каналу як елемент еколого-меліоративного навантаження на ґрунтові ресурси Запорізької області»
  • 29 березня 2019 р. – «Геоінформаційні системи як сучасний аспект шкільної географії освіти»

24.04.2019 р. доценти Арсененко І.А. та Донець І.А. прийняли участь у методичному тренінгу «Впровадження компетентнісно-орієнтованих форм і методів навчання у Новій українській школі».

24.04.2019 року ст.викл. Іванова В.М. брала участь в організації і проведенні І туру Всеукраїнської олімпіади з географії, в травні – в організації і проведенні ІІ туру виїзної Всеукраїнської олімпіади з географії в Херсонській та Донецькій областях.

16-18 травня 2019 р. доц. Арсененко І.А., доц. Донченко Л.М., ст. викл. Топаловою О.І. прийнято участь у IV Таврійському туристичному конгресі (м. Нова Каховка): проведенні презентаційних та івент-заходів на об’єктах туристичних дестинацій – відкритті туристичного сезону в Асканії Новій, знайомстві з об’єктами туристичного кластеру «Соляна дорога», успішних практиках з розвитку туризму в ОТГ Херсонщини.

11 грудня 2019 року в стінах природничо-географічного факультету відбулося урочисте відкриття Наукового парку «Melitopol travel university».

Співзасновниками наукового парку разом з Мелітопольським державним педагогічним університетом імені Богдана Хмельницького стали відділ маркетингу та туризму Виконавчого комітету Мелітопольської міської ради Запорізької області й Агенція розвитку міста Мелітополя.

Науковий парк планує проводити роботу щодо об’єднання наукових та адміністративних потужностей структурних підрозділів університету для ефективного використання наявного наукового потенціалу та матеріально-технічної бази у створенні нових видів інноваційного туристичного продукту, здійснення заходів щодо їх комерціалізації, організація та забезпечення виробництва наукоємної, конкурентоспроможної на внутрішніх і зовнішніх ринках інноваційної продукції туристичної індустрії.

Планується впровадження проектів на вітчизняному та закордонному туристичних ринках; залучення інвестицій в бюджет університету та міста; реалізація власних інноваційних проектів в туристичній галузі та інноваційних науково-дослідних робіт в секторах туристичної індустрії, створення наукоємного об’єднання з конкурентною продукцією та технологіями на міжнародних  туристичних ринках.

Свідоцтво про реєстрацію авторського права на науковий твір “Методична розробка екскурсії на тему: “Херсонщина чарівний край”

Автори: Арсененко І.А., Левада О.М., Кириєнко Ц.В

Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір Опис сертифікатної освітньої програми “Організація екскурсійної діяльності”

Автори: Арсененко І.А., Байтеряков О.З., Левада О.М., Донець І.А., Донченко Л.М., Топалова О.І.

Свідоцтво про реєстрацію авторського права на посібник для студентів “Географічний топонімічний словник”

Автори: Левада О.М., Левада О.В., Сорокіна Н.С., Торбунова М.Д.

Сертифікати викладачів кафедри

Iryna Arsenenko

Iryna Donets

Olha Levada

Larysa Donchenko

Oleh Baiteriakov

Сертифікати викладачів кафедри

Iryna_Arsenenko

Iryna_Donets

Larysa_Donchenko

Oleh_Baiteriakov

Olha_Levada