Наукові лабораторії

При кафедрі географії та туризму функціонують дві науково-дослідні лабораторії:

з 1998 року – Міжкафедральна лабораторія комплексного краєзнавства (керівник – к.і.н., доцент Крилова А.М.). Основна мета наукової діяльності лабораторії – організація та проведення краєзнавчих досліджень на півдні України.

Головним завданням діяльності лабораторії є проведення наукових фундаментальних й прикладних наукових історико-географічних досліджень  Південної України і Запорізької області як її окремої частини. Наукові пріоритети діяльності лабораторії у системному та комплексному дослідженні джерел з історії регіону, їх інформаційного потенціалу для вивчення етнічних особливостей населення та його культурної спадщини.

Наукові теми, що розроблялися в лабораторії «Соціально-економічний розвиток Мелітопольщини», «Соціально-економічний розвиток міста Мелітополя», «Історія Мелітополя в датах», Фронтові листи, «Формування інформаційного банку з історії Мелітопольщини», робота по копіюванню архівних, літературних та картографічних джерел (архіви і бібліотеки м. Києва, м. Запоріжжя).

Робота лабораторії проводиться за наступними напрямами: об’єднання зусиль фахівців університету для проведення краєзнавчих досліджень, поєднання галузевих досліджень (географо-, історико-, еколого-, літературно-краєзнавчих та інших) у рамках комплексних краєзнавчих досліджень, сприяння використанню краєзнавчих досліджень для розробки планів соціально-економічного розвитку регіонів, залучення до активної краєзнавчої роботи магістрантів, здобувачів вищої освіти та учнів, публікація результатів краєзнавчих досліджень, надання методичної допомоги закладам освіти, співробітництва на терені краєзнавства з українськими, іноземними та міжнародними установами, організаціями та фондами.

Встановленні зв’язки із менонітами та німцями (Канада, США, Німеччина), нащадками Іогана Корніса (Німеччина, Казахстан), науковцями Університету м. Стокгольм (тематика – Екологічна історія Степів України).

Основні публікації

Мелитопольский район: прошлое и настоящее. 70 лет. Мелитополь: Мелитополь, 2000. – 39с.

Памя`ть втрачених сіл (Зниклі ойконіми Запоріжжя: 1945-2000). Довідник. – Мелітополь: „Мелітополь”, 2002. – 76с.

Очерки по истории города Мелитополя. 1814-1917 гг. – Запоріжжя: РА Тандем-У, 2008. – 344 с.

Духобори. – Енциклопедія Сучасної України. Том 8. Дл.-Дя. – Київ 2008, с. 555.

Северная Таврия на почтовых открытках ХХ века. – К.: КВИЦ, 2010. – 340 с.

Улицы Мелитополя: историко-географический словарь – Мелитополь: ООО «Издательский дом МГТ», 2011. – 72 с.

Мелитопольщина: уезд-округ-район и город. Сборник документов и материалов. – Мелитополь: Издательский дом МГТ, 2014. – 66 с.

Мелитопольский пединститут: страницы истории. – Мелитополь: Издательский дом МГТ, 2014. – 170 с.

у 2012 р. за ініціативи викладачів кафедри була створена науково-дослідна лабораторія рекреаційної географії та туризму. Головним завданням діяльності науково-дослідної лабораторії рекреаційної географії та туризму є проведення фундаментальних та прикладних наукових досліджень щодо вдосконалення та функціонування рекреаційно-туристичної та екскурсійної сфери Запорізької області.

Наукові пріоритети діяльності науково-дослідної лабораторії:

  • всебічне вивчення рекреації, туризму і екскурсійної діяльності в Україні та світі;
  • вивчення сучасного стану рекреаційно-туристичної сфери і екскурсійного обслуговування в Запорізькій області;
  • дослідження рекреаційно-туристичного і екскурсійного потенціалу Запорізької області;
  • обгрунтування розвитку перспективних видів туризму в Запорізькій області;
  • геоінформаційне картографування рекреаційно-туристичної і екскурсійної діяльності в Запорізькій області;
  • прогнозування стратегічних напрямів розвитку рекреації, туризму та екскурсійної діяльності в Запорізькій області.

Індивідуальні теми досліджень співробітників науково-дослідної лабораторії:

Арсененко І.А. Організація і розробка туристичних маршрутів та екскурсійних програм у Запорізькій області; розвиток сільського-зеленого туризму та етнографічного туризму в регіоні дослідження;

Байтеряков О.З. Методичне забезпечення викладання туризму у вищих навчальних закладах, закладах освіти і позашкільних закладах;

Левада О.М. Тематичне картографування рекреаційно-туристичної і екскурсійної діяльності в Запорізькій області;

Донченко Л.М. Сучасний менеджмент туристичної сфери; організація рекреаційно-туристичної діяльності в межах Запорізького Приазов’я.

Топалова О.І. Розвиток спортивно-оздоровчого туризму та адаптивного скелелазіння в Україні і в межах Запорізької області.

При науково-дослідній лабораторії створено навчально-відновлювальний стенд-тренажер «Скеля-1», який є штучною спорудою, що імітує рельєф скелі. Він змодельований з урахуванням міжнародних стандартів Євразійської асоціації альпінізму та скелелазіння. На стенді-тренажері проводяться заняття, які сприяють розвитку спортивно-оздоровчого туризму, в тому числі спеціального і екстремального (скелелазіння, альпінізм, спелеологія, а також адаптивне скелелазіння, параклімбинг для реабілітації осіб з обмеженими фізичними і психофізичними можливостями). Також на даному тренажері щорічно проводяться чисельні туристські змагання міського та регіонального рівнів.